2018 Boys Swimming All-State Awards
(Individual(s), School, Time)

200 Medley Relay:
1st Team:
 Ethan Johnson, Dalton Lillibridge, Misho Mahrous, Nick Matthews; Ames      1:33.83
2nd Team:
 Forrest Frazier, Louis Stephan, Eric Thomas, Mickale Sadecky; Iowa City High
          1:34.28
 
Honorable Mention
Evan Porter, Erik Skoog, Gregg Lichinsky, Braedon Kirkpatrick; WDM Valley  1:34.49
 
200 Freestyle:
1st Team:
 Jackson Allmon; Lewis Central                1:39.11
Andrew Fierke; Fort Dodge                    1:40.91
Nick Chase; Dowling Catholic                 1:41.06
 
2nd Team:
 Dylan Moffatt; Cedar Falls                   1:41.12
Trent Frandson; Ankeny                       1:42.11
Charlie Bunn; Bettendorf                     1:42.85
 
Honorable Mention
Casey Bach; WDM Valley               1:43.16
Evan Porter; WDM Valley              1:43.18
Soma Szabo; Ames                     1:43.45
 
200 Individual Medley:
1st Team:
 Caleb Aman; Bettendorf               1:50.49
Cameron Linder; Waukee                       1:53.30
Scott Lair; Johnston                 1:54.06
2nd Team:
 John Culver; Dowling Catholic        1:55.13
Connor Neils; Ankeny                         1:55.77
Grant Lair; Johnston                 1:57.10
 
Honorable Mention
  Louis Stephan; Iowa City High         1:57.35
William Nash; Pleasant Valley                1:58.30
Alex Shay; Des Moines Roosevelt       1:59.23
 
50 Freestyle:
1st Team:
  Jacob Keller; WDM Valley               20.75
  Kevin Burke; Pleasant Valley          21.11
Mitchell Pollitt; Waukee              21.37
 
2nd Team:
Max Martin; Ankeny                           21.40
Andrew Ottavianelli; Bettendorf      21.56
Matt Peng; Linn-Mar                  21.56
 
Honorable Mention
Sebastian Pek; Carroll               21.57
Caleb Gaylor; Newton Pella           21.68
Adam Vaske; Ankeny                           21.71
 
 
100 Butterfly:
1st Team:
Forrest Frazier; Iowa City High      49.10
Dalton Lillibridge; Ames             50.49
Matt Peng; Linn-Mar                  50.60
 
2nd Team:
Izaak Hajek; Iowa City West                  51.03
Gregg Lichinsky; WDM Valley                  51.09
Dalton Hammel; Dubuque Hempstead            51.73
 
Honorable Mention
Misho Mahrous; Ames                     52.37
Cameron Briggs; Waukee                  52.63
Caleb Gaylor; Newton Pella              52.75
 
100 Freestyle:
1st Team:
Jackson Allmon; Lewis Central                45.61
Jacob Keller; WDM Valley                     45.92
Charlie Bunn; Bettendorf                     46.60
 
2nd Team:
William Rankin; Sioux City           46.71
James Bentley; Ames                  46.77
Casey Bach; WDM Valley                       46.89
 
Honorable Mention
Nathan McKay; Pleasant Valley                47.13
Brycen Snell; Linn-Mar                       47.25
Cole Pearson; Fort Dodge                     47.43
 
500 Freestyle:
1st Team:
Dylan Moffatt; Cedar Falls                   4:27.77
Trent Frandson; Ankeny                       4:32.42
Andrew Fierke; Fort Dodge                    4:32.94
 
2nd Team:
Cameron Linder; Waukee                       4:38.31
Soma Szabo; Ames                     4:45.73
 Scott Lair; Johnston                 4:45.82
 
Honorable Mention
Zach Kolker; Cedar Rapids Washington          4:46.02
Lane Griffis; Iowa City West                 4:46.05
Jeremy Throndson; Cedar Rapids Washington            4:47.89
 
200 Freestyle Relay:
1st Team:
 Charlie Bunn, Luke Nickles, Andrew Ottavianelli, Caleb Aman; Bettendorf    1:24.82
2nd Team:
 Erik Skoog, Braedon Kirkpatrick, Casey Bach, Jacob Keller; WDM Valley      1:25.17
 
Honorable Mention
Max Martin, Adam Vaske, Connor Neils, Trent Frandson; Ankeny                       1:26.13
 
100 Backstroke:
1st Team:
Nick Chase; Dowling Catholic                 49.48
Caleb Aman; Bettendorf                       50.81
Evan Porter; WDM Valley                      51.24
 
2nd Team:
 Kaleb Donels; Cedar Rapids Washington        51.37
Kevin Burke; Pleasant Valley                 51.66
John Culver; Dowling Catholic                51.86
Honorable Mention
Cameron Briggs; Waukee                       51.99
 Ethan Johnson; Ames                          52.20
Sam Reinart; Cedar Falls                     52.45
 
100 Breaststroke:
1st Team:
Forrest Frazier; Iowa City High              54.16
Dalton Lillibridge; Ames                     56.78
Noah Faldet; Decorah                         57.36
 
2nd Team:
 Louis Stephan; Iowa City High                57.94
Nick Matthews; Ames                          58.47
Lane Griffis; Iowa City West                 59.21
Honorable Mention
Derek Johnson; Mason City                    59.81
Jacob McCredie; Pleasant Valley              59.93
Mason Wubben; Johnston                       59.94
 
400 Freestyle Relay:
1st Team:
 Gregg Lichinsky, Evan Porter, Casey Bach, Jacob Keller; WDM Valley         3:06.87
2nd Team:
 James Bentley, Soma Szabo, Misho Mahrous, Dalton Lillibridge; Ames         3:10.96
 
Honorable Mention
Trent Frandson, Adam Vaske, Noah Westercamp, Max Martin; Ankeny            3:11.15