2017 Girls Swimming & Diving All-State Awards
(Individual(s), School, Time/Score)

200 Medley Relay:
1st Team:
 Annie Galvin, Molly Winer, Mia Moulden, Sophie Sorenson; Ames        1:44.59
2nd Team:
 Katie Broderick, Mary Martin, Berit Quass, Mary Sweetman; Dowling Catholic 1:44.82
 
Honorable Mention:
Sammi Hall, Ellie Shimp, Olivia Clark, Emma Clark; Cedar Falls             1:45.45
 
200 Freestyle:
1st Team:
 Clare Culver; Dowling Catholic       1:49.86
Alex Thorson; Waukee   1:50.47
Aurora Roghair; Iowa City West       1:52.76
 
2nd Team:
 Libby Staver; Pleasant Valley        1:52.94
Meg Susil; Dowling Catholic              1:52.97
Emily Van De Wiele; Bettendorf              1:53.13
 
Honorable Mention:
Zoe Pawloski; Lewis Central  1:53.59
Brinley Horras; Ames        1:53.73
Erin Doruska; Ankeny   1:54.08
 
200 Individual Medley:
1st Team:
 Sophie Sorenson; Ames            2:03.53
Arianna Ottavianelli; Bettendorf           2:04.82
Anna Hamling; Waukee   2:07.41
2nd Team:
 Olivia Clark; Cedar Falls                   2:07.44
Molly Winer; Ames      2:07.93
Kayla Rinderknecht; Waukee            2:09.07
 
Honorable Mention:
  Kendall Hostetler; Johnston                  2:09.74
Lily Ernst; Iowa City West                  2:09.99
Alexis Beine; Bettendorf                    2:10.96
 
50 Freestyle:
1st Team:
  Jasmine Rumley; Ankeny                       22.93
  Amy Feddersen; Ames                          23.01
Reilly Shaner; WDM Valley                   23.27
 
2nd Team:
Emma Clark; Cedar Falls                     23.77
Anna Pfeiffer; Dubuque Senior               23.85
Katie Broderick; Dowling       24.03
 
Honorable Mention:
Aviana Zahara; Pleasant Valley              24.35
Mia Moulden; Ames     24.40
Courtney Schaeffer; Davenport West          24.51
 
 
100 Butterfly:
1st Team:
Berit Quass; Dowling Catholic               54.38
Reilly Shaner; WDM Valley                   56.22
Lily Ernst; Iowa City West                  56.89
 
2nd Team:
Kayla Rinderknecht; Waukee                  57.61
Anna Hamling; Waukee                        58.07
Elsie Novak; Cedar Rapids Washington        58.12
 
Honorable Mention:
Annie Galvin; Ames                          58.35
Abbie Montag; Dubuque Wahlert               58.56
Arabella Shepard; Vinton-Shellsburg         58.59
 
100 Freestyle:
1st Team:
Amy Feddersen; Ames                         49.54
Jasmine Rumley; Ankeny                      50.66
Clare Culver; Dowling Catholic                      51.55
 
2nd Team:
Alex Thorson; Waukee                        51.72
Anna Pfeiffer; Dubuque Senior               51.80
Emily Van De Wiele; Bettendorf              52.04
 
Honorable Mention:
Erin Doruska; Ankeny                        52.51
Angela Cary; Johnston 52.89
Emma Clark; Cedar Falls                     53.18
 
500 Freestyle:
1st Team:
Berit Quass; Dowling Catholic               4:55.00
Brinley Horras; Ames                        4:59.24
Meg Susil; Dowling Catholic        5:00.59
 
2nd Team:
Aurora Roghair; Iowa City West              5:02.40
 Libby Staver; Pleasant Valley         5:02.59
 Karlie Welbes; Dubuque Wahlert                      5:04.22
 
Honorable Mention:
Olivia Jenks; Ames     5:09.41
Grace Considine; Cedar Falls                5:10.96
Taylor Hartley; Fort Dodge                  5:12.60
 
200 Freestyle Relay:
1st Team:
 Christina Ware, Nikki Ault, Erin Doruska, Jasmine Rumley; Ankeny           1:35.19
2nd Team:
 Amy Feddersen, Molly Winer, Mia Moulden, Brinley Horras; Ames              1:35.45
 
Honorable Mention:
Arianna Ottavianelli, Alexis Beine; Emily Van De Wiele, Megan Greenley; Bettendorf
                                                                            1:36.05
100 Backstroke:
1st Team:
Sophie Sorenson; Ames          54.60
Aviana Zahara; Pleasant Valley              56.51
Katie Broderick; Dowling Catholic               56.96
 
2nd Team:
 Arabella Shepard; Vinton-Shellsburg         57.23
Annie Galvin; Ames      57.55
Zoe Pawloski; Lewis Central                 58.07
Honorable Mention:
Jazlyn Horras; Ames    58.67
 Victoria Michel; Dubuque Wahlert            58.92
Cecile Lorenzen; Des Moines Roosevelt       59.17
 
100 Breaststroke:
1st Team:
Molly Winer; Ames      1:02.62
Arianna Ottavianelli; Bettendorf        1:03.94
Olivia Clark; Cedar Falls                   1:04.33
 
2nd Team:
 Jessica Hartwig; Atlantic                   1:05.34
Mary Martin; Dowling Catholic               1:05.55
Lauren Tumey; Bettendorf                    1:06.05
Honorable Mention:
Kirsti Robertson; Ames                      1:06.84
Lauren Havertape; Cedar Rapids Washington   1:06.98
Kendall Hostetler; Johnston         1:07.34
 
400 Freestyle Relay:
1st Team:
 Sophie Sorenson, Brinley Horras, Annie Galvin, Amy Feddersen; Ames         3:24.89
2nd Team:
 Clare Culver, Meg Susil, Ellie Clark, Berit Quass; Dowling Catholic        3:29.04
 
Honorable Mention:
Christina Ware, Nikki Ault, Erin Doruska, Jasmine Rumley; Ankeny           3:29.86
 
1 Meter Diving:
1st Team:
Jayna Misra; Ames      542.45
Jolynn Harris; Des Moines Lincoln           484.70
Ashton Syharath; Cedar Falls                460.45
 
2nd Team:
 Sydney Hanson; Bettendorf                   457.85
Madison Schoppe; Cedar Falls                439.20
Kaylee Clendenen; Ames         435.20
Honorable Mention:
Madelyn Solomon; Waterloo       433.85
Taylor Hogan; Waterloo     433.85
Chloe Pearson; Des Moines Lincoln           430.30